Prezentácia regiónu

Pozývame vás na Slovenské mitrovanie

Ukončenie pastierskej sezóny nazývané mitrovanie sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Ide o starý zvyk, na ktorý pred tromi rokmi nadviazali v obci Veľké Teriakovce podujatím Slovenské mitrovanie, počas ktorého čakajú na verejnosť ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, výstava a ďalšie sprievodné aktivity.

Po dvoch rokoch nabralo podujatie celoslovenský rozmer, čoho dôkazom je piatkový program (24.10.) určený pre členov Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, ktorí ukončia sezónu odborným seminárom a ocenením najúspešnejších chovateľov tohto roka.

 

 

V sobotu (25.10.) bude areál Salaša pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach, ktorý je dejiskom tohto podujatia, otvorený pre širokú verejnosť. Deň začína o 10.00 hod. ukážkami prác na salaši ako napríklad pasenie oviec s ovčiarskymi psami, strihanie oviec, výroba syrov, odváranie žinčice či spracovanie ovčej vlny. Nebude chýbať ani predaj syrov a syrových výrobkov z partnerského regiónu Hont. Spracovanie baranieho mäsa na rôzne spôsoby predvedú družstvá v súťaži vo varení baraních špecialít a atmosféru celého dňa obohatí niekoľko remeselníkov, heligonkári a ľudová hudba.

 

 

Pre návštevníkov podujatia sú pripravené aj ďalšie sprievodné aktivity. Okrem výstavy oviec a kôz či drevených atrakcií pre deti v areáli salaša, bude v teriakovskom mlyne prebiehať výstava venovaná tradičným i netradičným podobám spracovania ovčej vlny. V doobedňajších hodinách budú v jej pozadí znieť tóny píšťaliek a fujár v rámci hudobnej tvorivej dielne v hre na pastierske hudobné nástroje.

 

 

 

Valaské hody nazývané mitrovanie sa spájali s ukončením pastierskej sezóny, kedy sa bačovia a valasi vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev. Podobným spôsobom vyvrcholí aj toto podujatie.

Pásmo hudby, tanca a spevu vyskladajú svojimi vystúpeniami hostia z Folklórnej skupiny Kýčera z Čierneho Balogu a z Folklórneho súboru Poľana zo Zvolena. V programe vystúpi aj Mužská spevácka skupina a heligonkári pri FS Vepor z Klenovca, fujaristi Murínovci z Kotošky, Milan Katreniak a Roman Košičiar z Tisovca, Dušan Ceber z Pokoradze, Andrej Babiar z Príbeliec a heligonkári Jaroslav Petrinec z Antalky a Andrej Kamenský z Kružna.

 

 

Záver podujatia bude patriť posedeniu a voľnej zábave pri ľudovej hudbe Folklórneho súboru Vepor z Klenovca.

 

 

 

Hlavnými organizátormi podujatia sú Miestna akčná skupina MALOHONT, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce, Gemersko – malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota a Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Odborným garantom podujatia je Katedra životného prostredia Fakulty prírodných vied UMB Banská Bystrica. Spoluorganizátormi podujatia sú Občianske združenie OZVENY Hrachovo a Gemerská poľnohospodárska a potravinárska komora Rimavská Sobota.

Realizácia podujatia je spolufinancovaná z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2007 – 2013. Okrem toho podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, Banskobystrický samosprávny kraj a obec Veľké Teriakovce.

Podujatie sa koná za každého počasia.