Prezentácia regiónu

MITROVANIE 2023: Ukončenie pastierskej sezóny už po desiaty raz

Na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach symbolicky ukončíme pastiersku sezónu v regióne Gemer-Malohont. Starý zvyk, ktorý sa viaže na svätého Demetera alebo Mitra, si pripomenieme v sobotu 14. októbra 2023 už po desiatykrát. Návštevníkov podujatia čakajú ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, trh regionálnych produktov, aktivity pre deti a nebudú chýbať ani najznámejší valasi Maťko a Kubko.

Program Mitrovania začína už tradične o 10:00 hod. ukážkami prác na salaši ako sú strihanie oviec, odváranie žinčice, výroba syrov, pareníc a bryndze či spracovanie ovčej vlny. Novinkou bude prezentácia klenoveckého syrca zo syrárne pri Salaši pod Maginhradom, ktorý je zapísaný v európskom zozname výrobkov s chráneným zemepisným označením.

Pri Humne bude prebiehať súťaž vo varení baraních špecialít, kde budú prezentované rôzne spôsoby spracovania jahňacieho mäsa. Do súťaže sa môžu prihlásiť 5-členné tímy priateľov, rodín či organizácií a firiem TU. „Príďte baraninku zajedati, pálenôčku popíjati, do tanca sa poberati a susedov si pozerati“ pozýva na 10. ročník podujatia predsedníčka MAS Oľga Maciaková.

„Na pódiu pri Pastierni nám poobedňajší program obohatia najmä detské folklórne súbory Mladosť z Klenovca a Zrkadielko z Hnúšte, ktoré doplnia heligonkári, fujaristi a gajdoši.“ priblížila Stanislava Zvarová, metodička pre folklór Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote.

Na rôznych miestach v areáli salaša sú pripravené aj sprievodné aktivity ako výstava oviec, drevené atrakcie pre deti, súťaže v pití žinčice a jedení halušiek alebo obľúbený trh regionálnych produktov s ukážkami remesiel. Nebude chýbať ani detský kútik umiestnený v krytej hale, v ktorej čakajú na deti tvorivé dielne a o 11:00 hod. divadelné predstavenie o Jankovi Hraškovi v podaní hriňovského Divadla z domčeka.

Tance folklórnych súborov Podpoľanec z Detvy a Vepor z Klenovca vystrieda hudba a spev klenovských heligonkárov, kokavských fujaristov aj gajdošov z Oravy a rôznych kútov regiónu Gemer-Malohont. Na tento kultúrny program nadviaže slávnostný sprievod ovčiarov, bačov a valachov, ktorý bude ukončený vyúčtovaním s majiteľmi oviec.

„Podobne to prebiehalo aj v nedávnej minulosti počas mitrovania nazývaného aj valaské hody, keď sa bačovia a valasi vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev.“ doplnil jeden z odborných garantov Ivan Murin.

Hlavným zámerom podujatia je zachovať valaskú a ovčiarsku tradíciu v regióne Gemer-Malohont, ako aj zvyky spojené s ukončením pastierskej sezóny, priblížiť ich súčasnej generácii a poukázať na význam ovčiarstva ako špecifickej súčasti tradičnej ľudovej kultúry i dnešnej doby.

Organizátormi sú Miestna akčná skupina MALOHONT so sídlom v Hrachove, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci s odborným garantom, ktorým je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a s finančnou podporou sponzorov. Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj. Podujatie sa koná za každého počasia.

Pre zväčšenie kliknite na plagát.

Autorka článku: Miroslava Vargová
Grafika: Martin Babarík
Foto: Peter Poboček a Peter Vranský