Prezentácia regiónu

Pozývame Vás na Slovenské mitrovanie

Ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, výstava a filmy s pastierskou tematikou, ako aj ďalšie sprievodné aktivity čakajú na návštevníkov 2. ročníka podujatia pod názvom Slovenské mitrovanie, ktoré sa bude konať 25. – 26. októbra 2013 v obci Veľké Teriakovce.

Valaské hody nazývané mitrovanie sa spájali s ukončením pastierskej sezóny, ktorá sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Bačovia a valasi sa v tom období vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev. Práve na tento zvyk chceme nadviazať podujatím Slovenské mitrovanie, ktoré sa bude koncom októbra konať v našom regióne, v obci Veľké Teriakovce. Časť aktivít bude prebiehať v Mlyne a časť na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach.

 

 

 

Prvý deň podujatia začína odborným seminárom na Salaši pod Maginhradom, ktorého hlavnou témou budú miestne produkty a ich regionálne značenie. Na príkladoch z regiónov Hont a Podpoľanie budú účastníci seminára oboznámení s regionálnym značením produktov a s jeho významom pre miestnych producentov, spotrebiteľov i rozvoj regiónu. Konkrétne skúsenosti so značením produktov odprezentuje Ján Bobro z Pekárne Hriňová, ktorého výrobky získali ocenenie Regionálny produkt Podpoľanie.

 

Piatkové popoludnie bude pokračovať v mlyne otvorením výstavy Remeselné výrobky v pastierstve. Jej súčasťou bude aj premiéra filmu o ľudovom umelcovi, rezbárovi, výrobcovi píšťal, fujár a gájd, ako aj o známom interpretovi a inštrumentalistovi Milanovi Katreniakovi z Tisovca. Výstava bude prístupná aj počas druhého dňa, kedy bude premietaných ďalších päť filmov s pastierskou tematikou.

 

Hlavný program počas soboty bude prebiehať na Salaši pod Maginhradom. Deň začne ukážkami prác na salaši ako napríklad pasenie oviec s ovčiarskymi psami, strihanie oviec, výroba syrov, odváranie žinčice si spracovanie ovčej vlny. Spracovanie baranieho mäsa bude úlohou družstiev, ktoré budú v súťaži vo varení pripravovať baranie špeciality. Priebeh celého dňa obohatí niekoľko remeselníkov a hudobníkov.

 

Vyvrcholením dvojdňového podujatia bude scénický program, v ktorom tance, hudbu a piesne valaskej kultúry predvedie Folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice a folklórne súbory z regiónu Vepor z Klenovca, Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, Sinec z Hnúšte a Rimavan z Rimavskej Soboty. V programe vystúpi aj Laznícky výber – folkloristi zo Stredného Slovenska, fujaristi z Kotošky, Dušan Ceber a heligonkári Jaroslav Petrinec, Andrej Kamenský, Ján Kožiak, Ľubomír Zvara a Jozef Bulka.

 

Záver podujatia bude patriť posedeniu a voľnej zábave pri ľudovej hudbe Folklórneho súboru Vepor z Klenovca.

Hlavným organizátorom podujatia je Miestna akčná skupina MALOHONT v spolupráci so Salašom pod Maginhradom. Odborným garantom podujatia je Katedra životného prostredia Fakulty prírodných vied UMB Banská Bystrica. Nezastupiteľná je však aj pomoc spoluorganizátorov, ktorými sú Gemersko – malohontské osvetové stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie OZVENY Hrachovo.

 

Podujatie je jednou z propagačných aktivít MAS MALOHONT, ktorá je spolufinancovaná z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka v rámci Programu rozvoja vidieka SR 2007 – 2013, opatrenie 4.3 Chod MAS. Okrem toho podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR a Banskobystrický samosprávny kraj.

Podujatie sa koná za každého počasia.

Informácie: Mgr. Stanislava Zvarová – 047/5695 533, 0904 875369, info@malohont.sk

Plagát s programom na stiahnutie TU.