Prezentácia regiónu

Prezentácia našej MAS pre zástupcov MAS Zlatá cesta

Začiatkom októbra (09. – 10.) navštívili našu MAS zástupcovia z MAS Zlatá cesta, ktorým sme sa v spolupráci so starostami, podnikateľmi a zástupcami občianskych organizácií snažili ukázať to najlepšie z realizácie prístupu LEADER v našom regióne.

Počas dvoch dní sme účastníkom tejto informačnej aktivity predstavili niekoľko projektov obcí podporených prostredníctvom MAS ako bola napríklad rekonštrukcia Lesíka v Rimavských Zalužanoch, rekonštrukcia verejného priestranstva v Hrachove, vybudovanie labyrintu v Drienčanoch, rekonštrukcia bývalej školy v Babinci, rekonštrukcia knižnice v Hnúšti a rekonštrukcia Klubu dôchodcov v Klenovci, ale aj podnikateľské projekty zamerané na rekonštrukciu rodinného domu na ubytovanie na súkromí v Horných Zahoranoch a jeho zariadenie.

Okrem toho sme spoločne absolvovali prehliadku teriakovského mlyna, prezentáciu Salaša pod Maginhradom a prezentáciu činnosti MAS v priestoroch Kancelárie MAS v Hrachove.

Cestou po regióne sme informovali zástupcov MAS Zlatá cesta aj o rekonštrukcii prístrešku nad zdrojom pitnej vody v Babinci a autobusovej zastávky v Horných Zahoranoch a o prvej etape výstavby pódia v obci Drienčany ako o príkladoch projektov podporených v rámci grantového programu MAS.

Súčasťou takmer každej prezentácie projektu na mieste bolo malé občerstvenie. Spestrením programu prvého dňa bola ukážka výroby a ochutnávka syrov na Salaši pod Maginhradom, neplánovaná ochutnávka čerstvého jablčného muštu v hrachovskej muštárni, občerstvenie v prírodnom prostredí Lesíka v Rimavských Zalužanoch a večerné posedenie pri Ľudovej hudbe FS Vepor z Klenovca. Druhý deň to boli tradičné i menej tradičné koláče v Babinci a v Klenovci či chlieb s masťou v Drienčanoch a nechýbali ani ochutnávky tekutých plodov z páleníc v našej MAS. Záver exkurzie spríjemnilo posedenie s členkami Klubu dôchodcov v Klenovci, ukážka výroby lubových košíkov a návšteva kováča s podkovičkou pre všetkých zástupcov MAS Zlatá cesta.

Hoci naša MAS leží v jednom z najchudobnejších regiónov Slovenska, veríme, že aj v našom regióne máme čo ukázať. Dôkazom toho boli aj pozitívne reakcie zástupcov MAS Zlatá cesta, ktorým ďakujeme za to, že si tento rok za účelom výmeny skúseností vybrali práve našu MAS.

Naša vďaka však patrí predovšetkým ľuďom z územia MAS, ktorí sa pričinili o skvelý priebeh celej informačnej aktivity a našli si čas na predstavenie projektov, prehliadku obcí, zabezpečenie občerstvenia i sprievodného programu – obci Rimavské Zalužany, Horné Zahorany, Drienčany, Babinec a Klenovec, občianskym združeniam RODON Klenovec a OZVENY Hrachovo, pracovníčkam knižnice v Hnúšti, firme Keľo a synovia s.r.o., Klubu dôchodcov, pánovi Dovalovi a Radičovi z Klenovca, ako aj mnohým ďalším z uvedených obcí a organizácií.

MAS Zlatá cesta je 1 z 5 miestnych akčných skupín v Banskobystrickom kraji. Začiatky spolupráce na jej území siahajú do roku 2002. V súčasnosti pôsobí na území 31 obcí v okresoch Banská Štiavnica a Krupina a má viac ako 70 členov.

Viac informácií o MAS Zlatá cesta sa dozviete na www.zlatacesta.sk