Prezentácia regiónu

V Lukovištiach sa hodnotilo viac ako 260 vzoriek destilátov

Viac ako 260 vzoriek z 30 páleníc z Banskobystrického kraja a okolia hodnotilo 44 degustátorov. To je len niekoľko čísel z degustácie ovocných destilátov, ktorá sa konala v piatok 12. mája v Lukovištiach v rámci súťaže Lukovišťský kalíščok.

Degustátori pod odborným dohľadom členov Slovenského Rádu rytierov destilátov anonymne hodnotili vzhľad, čistotu a intenzitu vône a chuti, ako aj vzájomnú vyváženosť chuti a vône páleniek. Spomedzi 6 súťažných kategórií – slivka, hruška, jablko, čerešňa/višňa, záhradná zmes a iné – bola najpočetnejšie zastúpená kategória sliviek. V kategórii iné destiláty sa hodnotitelia stretli s pálenkami z hrozna, drienky, šípky, trnky, bazy, maliny, marhule i raže. Najlepšie hodnotené destiláty postúpili do finále, v ktorom boli určení víťazi jednotlivých odrôd a šampión súťaže, ktorým sa stala slivovica od Jána Šimona z Vyšnej Pokoradze vypálená v pálenici v Lukovištiach.

Okrem toho hodnotitelia udelili zúčastneným pestovateľom 78 zlatých, 75 strieborných a 70 bronzových diplomov, čo svedčí o vysokej úrovni zúčastnených vzoriek. „Ich mená spoznáme 15. júla 2017, kedy sa uskutoční koštovka páleniek pod názvom Lukovišťský kalíščok a ocenenie víťazov. V tento deň bude možné ochutnať všetkých 265 súťažných destilátov a nebude chýbať ani kultúrny program.“ dodala Alena Segedyová, starostka obce Lukovištia.

Viac informácií: Obecný úrad Lukovištia – 047/5690 101, lukovistia@lukovistia.sk

Podujatie organizujú:

  • Obec Lukovištia
  • Združenie pestovateľských páleníc SR Nitra
  • Gemerská poľnohospodársko-potravinárska komora Rimavská Sobota
  • Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov Rimavská Sobota
  • Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov Lučenec
  • Miestna akčná skupina MALOHONT Hrachovo