Spolupráca

Séria seminárov pre poľnohospodárov

V rámci Medzinárodného roka rodinných fariem 2014 organizuje Národná sieť rozvoja vidieka SR a EKOTREND Slovakia – zväz ekologického Poľnohospodárstva v mesiacoch marec – október sériu 8 seminárov. Každý z nich sa týka aktuálnych otázok poľnohospodárov a je spojený s návštevou rodinnej farmy a s ochutnávkou jej produktov.

 

Témou druhého seminára v poradí, ktorý sa posledne konal v Levoči koncom apríla 2014, bol štatút farmárskej rodiny. Okrem rodinného podnikania, zamestnávania na farmách, používania registračnej pokladne či trhového poriadku v obciach bol účastníkom seminára predstavený spôsob pestovania, liečivé účinky a využitie tonizujúcich rastlín ako rakytník rešetliakovitý, všehojovec štetinatý, rodiola ružová a ďalšie. Popoludnie patrilo návšteve rodinnej prevádzky AFRA v Levoči, ktorá formou predaja z dvora ponúka čerstvé výrobky miestnych farmárov, liečivé bylinky, čaje, tinktúry a pod. Ďalšou zastávkou bola rodinná farma ODORICA, ktorá sa venuje chovu hydiny, kôz, dobytka a pestovaniu liečivých bylín. V lete okrem tohto organizuje tábory, počas ktorých majú malí i veľkí možnosť naučiť sa ručne dojiť, vyrobiť si syr alebo len oddýchnuť si od ruchu mesta.

 

Za Miestnu akčnú skupinu MALOHONT sa tohto seminára zúčastnili jej členovia – SHR Peter Spodniak s manželkou a Veronika Muránska.

Najbližší zo série seminárov sa tému podpora mladých, malých a začínajúcich farmárov sa uskutoční v obci Sklené pri Turčianskych Tepliciach 30. mája 2014. Dopoludňajší program bude venovaný opatreniam Programu rozvoja vidieka SR na roky 2014 – 2020 zameraným na podporu uvedených cieľových skupín farmárov a potom bude reč aj o pestovaní konope – včera, dnes a zajtra. Popoludní bude seminár pokračovať exkurziou na rodinnú farmu SHR Borisa Baláža v Sklenom.

 

V prípade záujmu o účasť je potrebné prihlásiť sa najneskôr do 26.05.2014 mailom na ecotrend@ecotrend.sk alebo telefonicky na 0905 580141. Účasť, občerstvenie a obed hradia registrovaným účastníkom organizátori a cestovné náklady si hradí každý sám. Ak ste členom MAS MALOHONT, cestovné Vám preplatíme my v rámci chodu MAS.

Témami ďalších seminárov bude napríklad pôda, likvidácia vedľajších živočíšnych produktov či nákup použitých strojov a zariadení z fondov EÚ, ale aj exkurzia na farmu Martina Bagara Etelka, známeho z televíznej šou Farma:

 

 

dátum
miesto
seminár na tému
exkurzia na rod. farmu
27.6.
Podkylava
Pôda
Etelka Prašník
18.7.
Senec
Farmársky zákon
Agrokruh Hrubý Šúr
15.8.
Zvolen
Likvidácia vedľajších živočíšnych produktov
J.Roziak Zvolen
19.9.
Bratislava
Nákup použitých strojov a zariadení z fondov EU
Včelárstvo Dedinský Bratislava
24.10.
Košice
Plemenitba
SHR Peter Nagy Košice