Prezentácia regiónu

Remeselná ulička v Kokave nad Rimavicou

Už najbližšie dni vás v Kokave nad Rimavicou čaká prezentácia remeselného kumštu, o ktorú sa postarajú remeselníci z rôznych kútov Slovenska vrátane našich regionálnych výrobcov. Nenechajte si ujsť Remeselnú uličku, ktorá je už tradičnou súčasťou folklórneho festivalu Koliesko. Jej brány otvárame tento rok v piatok 4.8. od 14:00 hod. a v sobotu 5.8. v čase od 9:00 do 16:00 hod.

„Vytvorili sme priestor pre remeselníkov, ktorí okrem svojich výrobkov prezentujú aj svoje ruky, svoje umenie a radi sa so svojimi skúsenosťami podelia. Záujem návštevníkov o túto formu prezentácie nás milo prekvapil, preto v nej pokračujeme už po desiatykrát.“ uvádza Ľubka Žilková z občianskeho združenia Čarovná nitka, ktoré je jedným z organizátorov Remeselnej uličky. Ako ďalej dodáva, postupne ju rozšírili o priestor Za potokom, ktorý je zameraný na tradičnú gastronómiu spojenú s ukážkou prípravy regionálnych jedál. Pre najmenších návštevníkov je zas určený Dvor Jurka a Ďurka s tvorivými dielničkami a programom zameraným na hru, zábavu, ale aj budovanie si vzťahu k takmer zabudnutým remeslám.

 

„V uličke pod kostolom svoje zručnosti odprezentujú aj regionálni výrobcovia pod značkou regionálny produkt Gemer-Malohont. Okrem iného uvidíte napríklad ukážku výroby modrotlače, tkania z ľanu i ovčej vlny, drevorezby či drotárstva a chuťové poháriky potešia pagáče, med aj cesnak.“ dopĺňa Miroslava Vargová, dobrovoľníčka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT.

„Aj tento rok sme sa snažili pripraviť uličku remesiel tak, aby potešila oko a pohladila dušu návštevníkov folklórneho festivalu i regiónu Gemer-Malohont.“ uzatvára pozvanie Ľubka Žilková, ktorá sa tiež aktívne venuje spracovaniu ľanu a tkaniu.

Remeselnú uličku podporila aj MAS MALOHONT v rámci svojich animačných aktivít zameraných na propagáciu regiónu Malohont s finančnou podporou Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka: Európa investuje do vidieckych oblastí.