Projekty MAS

Pri výstavbe rozhľadne Maginhrad pomáhal aj vrtuľník

Na Maginhrade v nadmorskej výške 430 m n.m. vyrastá 16 metrov vysoká rozhľadňa. Po prevoze drevených konštrukcií rozhľadne vrtuľníkom budú ešte niekoľko týždňov prebiehať práce na jej dokončení. O jej oficiálnom otvorení vás budeme včas informovať.

UPOZORNENIE: Prosíme miestnych obyvateľov aj návštevníkov, aby sa na stavbe rozhľadni ani v jej blízkom okolí nepohybovali, kým nebude oficiálne otvorená. Ďakujeme za pochopenie a trpezlivosť.

Prevoz hrubých drevených konštrukcií pomocou vrtuľníka prebiehal v piatok podvečer a v sobotu ráno (27. – 28.03.) z obce Veľké Teriakovce priamo na miesto výstavby rozhľadne na Maginhrad v katastrálnom území susednej obce Nižný Skálnik.

Toto nezvyčajné riešenie bolo zvolené najmä kvôli neprístupnému terénu, ako aj kvôli tomu, že Maginhrad je archeologickou lokalitou a k prístupu stavebných mechanizmov by bol potrebný ďalší archeologický prieskum, na ktorý MAS MALOHONT ako realizátor projektu nemá dostatok finančných prostriedkov.

Ide o významný míľnik vo výstavbe rozhľadni na Maginhrade v rámci projektu spolupráce, ktorého súčasťou je aj výstavba rozhľadne na Laze Slopovo v Klenovci, úprava vyhliadkového miesta v sedle Chorepa, ako aj plánovanie konských trás a vyznačenie jednej z nich. Okrem toho sa v rámci projektu pracuje aj na vydaní propagačných materiálov a spoločenskej hry o turistických zaujímavostiach v regióne.

 

Cieľom celého projektu je prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne Gemer-Malohont.

Aj keď rozhľadňa ešte nie je hotová a ešte je potrebných pár týždňov na jej dokončenie, za hladký priebeh tejto akcie ďakujeme dodávateľovi stavby, celému tímu leteckej firmy, firme KEĽO A SYNOVIA s.r.o. Veľké Teriakovce a každému, kto nás prišiel podporiť a kto držal palce, aby všetko dopadlo v poriadku.

Výstavba rozhľadní sa realizuje v rámci projektu česko – slovenskej spolupráce Společně jsme na koni/Spoločne sme na koni.

Foto: Mgr. Ivana Kováčová, Ing. Miroslava Vargová