Prezentácia regiónu

Podujatia v Malohonte: LETNÁ SEZÓNA 2024

Letná sezóna 2024 v Malohonte bude ako sa patrí. Čakajú na vás folklórne, historické aj multižánrové festivaly, turistické výstupy, podujatia spojené s výročím SNP, cesty rozprávkovým lesom, gurmánske zážitky a mnoho ďalších akcií, na ktoré vás srdečne pozývame už teraz.

Koleso letných podujatí roztočia turistické výstupy. Najprv (11.5.) to bude v Utekáči, o týždeň neskôr (18.5.) v Klenovci, kde sa už po dvanástykrát bude konať výstup pod názvom Jánošík na Vepri. V rovnaký deň si budete môcť vychutnať aj magickú atmosféru v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote v rámci Noci múzeí a galérií. Posledná májová sobota (26.5.) bude venovaná deťom, pre ktoré je v Klenovci na Ráztočnom pripravená cesta rozprávkovým lesom.

Prelom mája a júna bude patriť Dňom mesta Hnúšťa. V polovici mesiaca sa v Ožďanoch opäť rozozvučia kolesá motorových tátošov na pretekoch do vrchu známych ako Oždianske serpentíny. Na milovníkov histórie čakajú na Muránskom hrade hradné hry a na svoje si prídu aj labužníci, pre ktorých bude v Rimavských Zalužanoch prebiehať súťaž vo varení halušiek. Vyvrcholením júna budú Gemersko-malohontské folklórne slávnosti Klenovská rontouka, ktoré prinesú do Klenovca tri dni (28. – 30.6.) plné hudby, spevu, tanca, tradičných remesiel a gastronomických špecialít.

Začiatok letných prázdnin (7.7.) oslávime cestou rozprávkovým lesom so štartom vo Vyšnom Skálniku. Druhý júlový víkend bude patriť festivalu populárnej hudby v Kokave nad Rimavicou. Multižánrový festival FRAJ v Rimavskej Sobote predstaví v dňoch 26. – 27.7. pestrú paletu hudobných vystúpení, literatúry, filmov, divadiel, diskusií, umeleckých výstav či workshopov. Na pódiách sa predstavia umelci zo Slovenska, Maďarska, Českej republiky a Srbska.

Folklórny festival Koliesko v Kokave nad Rimavicou na začiatku augusta (1. – 4.8.)  vystrieda letný tábor umenia LETAVY na Kokave-Línii (4. – 11.8.). Výsledky práce tvorivých dielní budú prezentovaní v závere týždňa. Gotická cesta sa tento rok zameria na prezentáciu zabudnutého dedičstva a v sobotu 10. augusta sprístupní menej známe a verejnosti nedostupné kostolíky v obciach Brádno, Hostišovce, Kesovce a Zacharovce. Ani v závere prázdnin nebudú chýbať kultúrne podujatia a bodkou na záver bude jazdy historickej kolóny SNP, ktorá v piatok 30. augusta bude prechádzať mestami Tisovec a Hnúšťa, ako aj obcami Klenovec a Rimavská Baňa.

September sa ponesie v znamení histórie. Na začiatku mesiaca (6. – 7.9.) sa môžete tešiť napríklad na historický festival pri gotickom kostole v Kraskove. O týždeň neskôr (13.9.) si historickou rekonštrukciou bojov SNP o kótu Hrb na hranici obcí Rimavské Zalužany a Rimavská Baňa pripomenieme 80. výročie tejto významnej udalosti. V rámci svetového dňa cestovného ruchu sa v piatok 27. septembra vďaka Gemersko-malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote prenesieme do doby ľadovej.

Zakončenie letnej sezóny (5.10.) bude sprevádzané Regionálnym gurmánskym dňom v Kokave nad Rimavicou a turistickým pochodom Utekáčska horská 30tka. Symbolické ukončenie pastierskej sezóny vo Veľkých Teriakovciach pod názvom Mitrovanie sa tento rok uskutoční 12. októbra. Do kalendára si poznačte aj sobotu o týždeň neskôr (19.10.), kedy sa v Tisovci na Dieliku uskutoční historická rekonštrukcia bojov SNP.

Popri návšteve podujatí sa inšpirujte aj tipmi na výlety v regióne Gemer-Malohont a zažite leto, na ktoré nezabudnete. Sledujte Región Gemer na FacebookuInstagrame.
Kalendár s výberom podujatí na letnú sezónu 2024 pre vás pripravila Miestna akčná skupina MALOHONT v rámci svojich animačných aktivít v spolupráci s obcami, mikroregiónmi, kultúrnymi inštitúciami, občianskymi združeniami a aktívnymi občanmi z regiónu Malohont a jeho okolia.