Výzvy MAS

Monitoring 7 projektov na mieste

Monitorovací výbor MAS v spolupráci s pracovníčkami Kancelárie MAS vykonal v utorok (18.09.) kontrolu realizácie projektov v obci Horné Zahorany, Hrušovo, Klenovec, Utekáč a Rimavské Zalužany.

 

Kontrola projektov na mieste sa týkala najmä pokroku v realizácii projektov, ktoré už raz Monitorovací výbor navštívil, ako aj vecnej a finančnej stránky ich realizácie. Skontrolovaných bolo spolu 7 projektov, z toho 3 projekty obcí a 4 projekty podnikateľských subjektov.

Najzaujímavejším a najlepšie hodnoteným projektom zo strany členov Monitorovacieho výboru MAS bol projekt obce Rimavské Zalužany, ktorý sa týkal rekonštrukcie areálu v blízkosti obce, nazývaného Lesík. Rekonštrukcia zahŕňala v tejto fáze projektu spevnenie svahu, vybudovanie guľášoviska a amfiteátra, ktorý bol počas hasičskej súťaže konanej začiatkom septembra „odskúšaný“ vystúpením Folklórneho súboru Vepor z Klenovca.

Ďalšou navštívenou obcou bolo Hrušovo, kde prebiehajú dokončovacie práce v rámci rekonštrukcie rekreačnej zóny v centre obce, ktorá zahŕňa altánok, detské ihrisko, ihrisko a názornú ukážku pecí na pálenie vápna. Monitorovací výbor MAS skontroloval aj dokončený projekt úpravy tzv. Bencovho pľacu v Klenovci.

Z podnikateľských projektov boli 2 skontrolované v obci Horné Zahorany. Predkladateľ projektu (Jaroslav Gregorec) realizuje v rámci nich rekonštrukciu nevyužívaného rodinného domu na ubytovanie na súkromí, v ktorom vzniknú 4 izby so 7 stálymi lôžkami a zároveň aj zariadenie uvedeného objektu. Oba projekty sú krátko pred dokončením a opäť patria medzi vzorvé projekty realizované cez Leader.

Rozdielna situácia je v prípade ďalších dvoch podnikateľských projektov, ktoré Monitorovací výbor MAS navštívil – v jednom z nich boli práce začaté neskôr ako bolo plánované, v druhom prípade ešte nezačali vôbec, na čo boli realizátori projektov upozornení. Vo všetkých prípadoch sa Monitorovací výbor zaujímal o problémy spojené s realizáciou a o rôzne postrehy a odporúčania pre MAS vyplývajúce s prípravy, realizácie a vyúčtovania projektov.

Monitoring projektov je dôležitou súčasťou realizácie stratégie rozvoja územia MAS a budeme v ňom pokračovať na jar budúceho roku, kedy budú skontrolované ďalšie projekty obcí a podnikateľov.