Prezentácia regiónu

Leto v Malohonte otvára Klenovská rontouka

Po 2 ročnej pauze bude leto v Malohonte ako sa patrí. Čakajú na vás folklórne, historické i multižánrové festivaly, preteky automobilov, cyklistov aj dobrovoľných hasičov, cesta rozprávkovým lesom či malebnými gotickými kostolíkmi a ešte oveľa viac.

Štafetu letných podujatí začíname v Klenovci už dnes 24. júna. Gemersko-malohontské folklórne slávnosti Klenovská rontouka prinesú tri dni plné hudby, spevu, tanca, tradičných remesiel a gastronomických špecialít. Zajtra (25.6.) sa v Ožďanoch rozozvučia kolesá motorových tátošov na pretekoch do vrchu známych ako Oždianske serpentíny.

Odmenou za školský rok pre deti aj dospelých bude Cesta rozprávkovým lesom, ktorý otvára svoje brány v nedeľu 3. júla na Vyšnom Skálniku pri rybníku. Atmosféru letných koncertov navodí Festival Kokava (15. – 16.7.) a do sveta rozprávky, remesiel a tradičných špecialít vás o týždeň neskôr (23.7.) zavedie obec Drienčany v rámci podujatia Dedina ožíva. Koncom júla (29. – 30.7.) odporúčame zatúlať sa do Rimavskej Soboty na multižánrový festival FRAJ, ktorého program bude vyskladaný z hudby, divadla, vizuálneho umenia, literatúry, filmov, humoru a rôznych diskusií.

Začiatok augusta bude už tradične patriť folklórnemu festivalu Koliesko v Kokave nad Rimavicou (5. – 7.8.), ktorého súčasťou bude aj obľúbená Remeselná ulička. Nasledujúci týždeň sa na Kokave-Línii rozložia stany tvorivých dielní v rámci letného táboru umenia LETAVY. Práce ľudí, ktorí majú blízko k umeniu, budú prezentované v závere týždňa (7. – 14.8.). V sobotu 13. augusta vás pozývame na ďalší ročník podujatia Gotická cesta otvorená, počas ktorého budú sprístupnené stredoveké kostoly v Rimavskom Brezove, Rimavskej Bani, Kyjaticiach, Kraskove i Malých Teriakovciach spolu s výkladom a sprievodným programom. V rovnaký deň (13.8.) ponúkne gurmánsky zážitok súťaž vo varení držkových špecialít Držkobranie pri obci Rovné.

Záver letných prázdnin (3.9.) vám spestrí historický festival pri gotickom kostolíku v Kraskove. O týždeň neskôr, v nedeľu 11. septembra sa môžete tešiť na zápolenie cyklistov v kopcoch Malohontu so štartom aj cieľom na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Svoje sily si zmerajú aj dobrovoľní hasiči z regiónu Gemer-Malohont, a to v sobotu 17. septembra na Teplom Vrchu. Symbolické ukončenie pastierskej sezóny pod názvom Mitrovanie, ktoré sa uskutoční 15. októbra vo Veľkých Teriakovciach, bude bodkou za letom v Malohonte.

Popri návšteve podujatí sa inšpirujte aj tipmi na výlety v regióne Gemer-Malohont a zažite leto, na ktoré nezabudnete. Sledujte Región Gemer na FacebookuInstagrame.

Kalendár s výberom podujatí na letnú sezónu 2022 pre vás pripravila Miestna akčná skupina MALOHONT v rámci svojich animačných aktivít v spolupráci s obcami, mikroregiónmi, kultúrnymi inštitúciami, občianskymi združeniami a aktívnymi občanmi z regiónu Malohont a jeho okolia.

Ing. Miroslava Vargová, manažérka MAS
Foto: Milan Alberti, Ján Ľupták, Martina Urbanová, Branislav Caban, Jozef Kopor, Nokin.sk