Prezentácia regiónu

Gotická cesta otvorená 2022

V dňoch 12. a 13. augusta vás pozývame na výnimočné podujatie Gotická cesta otvorená 2022, počas ktorého budú odprezentované klenoty stredovekého sakrálneho umenia. Tento rok je zameraný na Rimavský okruh Gotickej cesty, teda na historický Malohont a južný Gemer. Bude to prvýkrát, čo združenie Gotická cesta predstaví kostoly pod značkou Európske dedičstvo. Je nám cťou, že môžeme na tomto podujatí spolupracovať v rámci animačných aktivít MAS a predstaviť región Malohont prostredníctvom týchto pokladov kultúrneho dedičstva.

Jadro programu sa uskutoční v Rimavskej Bani, kde vás a vaše deti bude v piatok 12.8. čakať Kompánia z Turca so stredovekými hrami. V sobotu 13.8. pripravia program aj pre dospelých na motívy lokálnej malohontskej histórie. V podvečer sa môžete tešiť na koncert Kataríny Málikovej, ktorý sa uskutoční o 17:30 v interiéri stredovekého kostola. Na záver vystúpi pri neformálnom posedení kapela Mojše Band so starou židovskou muzikou.

V sobotu 13.8. od 10:00 do 17:00 vám budú sprístupnené nasledovné kostoly na Rimavskom okruhu, každý s iným sprievodným programom:

  • Rimavská Baňa – koncert Kataríny Málikovej, Mojše Band, rekonštrukcia stredovekého života v podaní Kompánie z Turca, výstava fotografií Zdenka Somorovského
  • Rimavské Brezovo – Anton Drímaj predstaví stredovekú gemerskú keramiku
  • Kyjatice – Ladislav Hedvigi predstaví výrobu tradičných Kyjatických hračiek
  • Kraskovo – Róbert Slíž predstaví staré zvonolejárske remeslo
  • Rimavské Janovce – improvizovaný set skladateľa a gitaristu Štefana Szabóa a Thomasa Rohrera inšpirovaný liturgickými spevmi
  • Malé Teriakovce – Hudobné ukážky v podaní pedagógov a žiakov ZUŠ Rimavská Sobota
  • Žíp – Hudobné ukážky v podaní pedagógov a žiakov ZUŠ Rimavská Sobota

Podujatie môžete navštíviť individuálnou dopravou.

Tradične budú pre návštevníkov zabezpečené dva autobusy, ktoré ich dovezú z Rožňavy alebo Rimavskej Soboty na všetky miesta podujatia. Na tomto odkaze sa v prípade záujmu o miesta v autobuse môžu prihlasovať: https://forms.gle/cgGubsPgTDLKhLuM9 Upozornenie: Kapacita autobusov je už naplnená.

Spolufinancované z prostriedkov MAS MALOHONT v rámci animačných aktivít zameraných na prezentáciu regiónu.
Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka: Európa investuje do vidieckych oblastí.