Projekty MAS

Viac ako 30 dobrovoľníkov čistilo v sobotu Maginhrad

Aj napriek veľkej horúčave sa v sobotu (19.07.) na Maginhrade stretlo 35 dobrovoľníkov, ktorí sa pustili do čistenia lokality, kde v 13. – 15. storočí stál hrad. Tento rok práve na tomto mieste vyrastie 16 metrov vysoká rozhľadňa a v budúcom roku pribudne aj náučný chodník.

Brigádu dobrovoľníkov zorganizovala Miestna akčná skupina MALOHONT za účelom vyčistenia lokality Maginhradu, ako aj prístupových trás, a to vďaka podpore programu Šanca pre váš región Nadácie Orange.

 

Na programe prvej brigády bolo čiastočné vyčistenie rovinnej plochy na vrchole Maginhradu (430 m n. m.), dvoch priekop a časti zelenej turistickej trasy, ktorá vedie z Nižného Skálnika od Vyšnej Pokoradze popod Maginhrad. Ruku k dielu priložilo 35 dobrovoľníkov z Hnúšte, Nižného a Vyšného Skálnika, Hrachova, Veľkých Teriakoviec, Rimavských Zalužian, Horných Zahorian, Dražíc, Vyšnej Pokoradze, Rimavskej Soboty a Lučenca, vďaka ktorým má Maginhrad šancu na obnovu svojej zašlej slávy.

Brigády dobrovoľníkov budú pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, nakoľko areál Maginhradu je značne zanedbaný a zarastený. Súčasťou projektu je aj archeologický výskum, ktorý môže poskytnúť odpovede na mnohé otázky týkajúce sa histórie hradu, o ktorom hovoria viaceré diela známych slovenských spisovateľov a básnikov. Jednou z najznámejších je Báj Maginhradu od Jána Bottu.

Najbližší plánovaný termín brigády je v sobotu 23. augusta 2014, o čom bude záujemcov včas informovať.

ĎAKUJEME za pomoc, čas, ochotu i požičanie náradia všetkým zúčastneným dobrovoľníkom, ale aj obciam Veľké Teriakovce, Horné Zahorany, Nižný Skálnik a mestu Hnúšťa. Veľmi si to vážime, lebo vieme, že horúca júlová sobota sa dala stráviť aj inak 🙂

 

Brigáda dobrovoľníkov na Maginhrade bola realizovaná vďaka programu Šanca pre Váš región Nadácie Orange.