Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je pondelok, 27. januára 2020, meniny má Bohuš
www.malohont.sk

Blíži sa koštovka páleniek v Lukovištiach

Do súťaže Lukovišťský kališčok 2019 bolo doručených viac ako 270 vzoriek z 30 páleníc z 3 štátov (Slovensko, Maďarsko a Rakúsko), ktoré budete môcť ochutnať už v sobotu 6. júla v Lukovištiach, kde sa uskutoční vyhodnotenie súťaže a koštovka páleniek.


Podujatie začne prednáškou o výrobe ovocných destilátov a bude pokračovať vyhodnotením súťaže a ocenením víťazov, ktorým bude udelených 84 zlatých, 100 strieborných a 75 bronzových diplomov.

Koštovka páleniek v duchu „pi málo - pi dobré" odštartuje poobede a bude prebiehať do večerných hodín alebo do minutia vzoriek. Na výber bude 274 súťažných destilátov v kategóriách slivka, hruška, jablko, čerešňa, záhradná zmes a iné destiláty, z ktorých bude možné ochutnať napríklad pálenku z hrozna, drienky, šípky, trnky, bazy, maliny, marhule či figy. Zaujímavosťou je pálenka z paradajok vypálená v pálenici v Grazi v Rakúsku.

Popri tom si degustujúci budú môcť pochutnať na dobrom jedle a spestrením celého podujatia bude kultúrny program. „Našim cieľom je predovšetkým zvýšiť povedomie verejnosti o príprave kvalitných ovocných destilátov, vyrobených v licencovaných páleniciach, ale aj zviditeľnenie obce a regiónu Gemer-Malohont, v ktorom má výroba pálenky bohatú históriu a tradíciu." dodala Alena Segedyová, starostka obce Lukovištia.

 

Viac informácií:

Obecný úrad Lukovištia - 047/5690 101, lukovistia@lukovistia.sk

 

 

Viac ako 270 vzoriek z 30 páleníc hodnotilo 34 degustátorov. To je len niekoľko čísel z degustácie ovocných destilátov, ktorá sa konala v piatok 17. mája 2019 v Lukovištiach v rámci súťaže Lukovišťský kalíščok.

 


Degustátori pod odborným dohľadom členov Slovenského Rádu rytierov destilátov anonymne hodnotili vzhľad, čistotu a intenzitu vône a chuti, ako aj vzájomnú vyváženosť chuti a vône páleniek. Spomedzi 6 súťažných kategórií bola najpočetnejšie zastúpená kategória sliviek.

 

 

 


Najlepšie hodnotené destiláty postúpili do finále, v ktorom bol určený šampión súťaže, ktorým sa stala slivovica od Eduarda Gruya vypálená v pálenici v Lučenci.

Okrem toho hodnotitelia udelili zúčastneným pestovateľom 84 zlatých, 100 strieborných a 75 bronzových diplomov., čo svedčí o vysokej úrovni zúčastnených vzoriek.

 

Miroslava Vargová, manažérka MAS

Foto: Ivka Kováčová, administratívna pracovníčka MAS


publikované: 26. júna 2019
prečítané: 598 krát

Krátke novinky

10. januára 2020 o 11:13

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JANUÁR - FEBRUÁR 2020 - nájdete ho TU.

9. januára 2020 o 16:20

NOVÉ: Podujatia v Malohonte 2020 alebo výber podujatí v regióne Malohont a jeho okolí na rok 2020 nájdete TU.

6. decembra 2019 o 13:34

NOVÉ: Aktualizovali sme Harmonogram výziev na rok 2019 - nájdete ho TU.


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008