Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je sobota, 11. júla 2020, meniny má Milota
www.malohont.sk

SEPTEMBER: V hlavnej úlohe ľudová hudba, šport a dobroty

Nadchádzajúci mesiac so sebou prinesie množstvo koncertov, cyklistické preteky i zraz veteránov. Núdza nebude ani o dobré jedlo, turistiku či zaujímavé výstavy. Prijmite pozvanie od organizátorov týchto podujatí a potešte svoje oči, uši i chuťové bunky.

 

>>> Pre zväčšenie plagátov kliknite na príslušný obrázok. <<<

 

Hudba a tanec

S letom sa blíži ku koncu aj obľúbený Sobotský Jazztival, ktorý však ešte pred tým prinesie do mesta Rimavská Sobota posledné dve hudobné lahôdky. V piatok 7. septembra to bude vystúpenie najvýraznejšej osobnosti  slovenského jazzu - Petra Lipu s kapelou. O necelý týždeň, vo štvrtok 13. septembra, už bude nádvorie Čierneho orla patriť skupine Ľudové Mladistvá, ktorá je známa originálnym prepojením folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby.

 


V znamení folklóru sa bude niesť aj druhá septembrová sobota (8.9.) v obci Kružno. Už po piatykrát sa tu stretnú nadšenci heligónky, okrem ktorých vystúpia aj Sestry Sihelské. V ten istý deň hudba rozozvučí aj Synagógu v Kokave nad Rimavicou. Svoj najnovší album s názvom Baladen tu predstaví jedinečné bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band.

 

 


Po Hudobnej jari prichádza do Rimavskej Soboty prvý koncert 38. ročníka Hudobnej jesene. V utorok 11. septembra budú v divadelnej sále Domu kultúry znieť Čarovné tóny flauty v podaní Tünde Jakab a Erika Jambora, ktorý zahrá na klavíri.

 

 


V závere mesiaca si opäť prídu na svoje nadšenci ľudovej hudby. Do Rimavskej Soboty sa vracia celodenný folklórny festival Pod Sobotskou bránou, počas ktorého nádvorie Čierneho orla v sobotu 22. septembra ožije tradičnou ľudovou kultúrou. Vystúpenia miestneho folklóru doplní v závere košický Folklórny súbor Železiar a koncert kapely Banda. Na festivale nebudú chýbať tvorivé dielne, stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami ani súťaž vo varení a jedení halušiek. V neďalekej obci Muráň bude zas sobotňajší (22.9.) podvečer patriť východoslovenskej ľudovej hudobnej skupine Kandráčovci. V téme ostane aj posledný deň v mesiaci. V rimavskosobotskom Dome kultúry vystúpi v nedeľu 30. septembra skupina mladých talentovaných hudobníkov s goralským temperamentom - Kollárovci.

 

 


 

Bude sa hodovať

V septembri sa v regióne nezabúda ani na labužníkov. V sobotu 15. septembra sa môžu tešiť na vôňu a chuť sliviek, ktorá ovládne priestory vodného mlyna vo Veľkých Teriakovciach. Na Slivkových hodoch nebude ani tento rok chýbať tradičné varenie slivkového lekváru v kotlíku, ochutnávka rôznych slivkových dobrôt, tekutých sliviek a dobrá nálada pri ľudovej hudbe.


 

V poslednú septembrovú sobotu (29.9.) sa v meste Hnúšťa uskutoční už 11. ročník súťaže vo varení kotlíkovej kapustnice, ktorú bude okrem iného sprevádzať aj prehliadka dychovej hudby Tečkova trubka.

 

 


O tom, že nám príroda tento rok naozaj dopriala, sa môžete presvedčiť na výstavách ovocia, zeleniny a kvetov, a to v nedeľu 9. septembra na Nižnom Skálniku, kde bude spojená aj s ochutnávkou zeleninových šalátov a ovocných koláčov, a počas víkendu 29. a 30. septembra v Sušanoch. 

 

Dni obcí

Dobré jedlo nebude chýbať ani na dňoch našich obcí. Prvý septembrový víkend (1.-2.9.) bude patriť oslavám v obci Hrachovo, kde na občanov okrem iného čaká divadelné predstavenie pre deti Čert a Káča v podaní Divadla Clipperton z Banskej Bystrice, vystúpenia skupín Bluetrend, Slovak Tango a diskotéka.

O týždeň neskôr, v sobotu 8. septembra, sa slávnosti presunú do obce Čerenčany. Ich súčasťou bude aj 3. ročník súťaže vo varení kotlíkových špecialít s názvom Čerenčiansky kotlík. Program doplnia vystúpenia miestnych folklórnych súborov, ľudového rozprávača a večerná zábava.

Ďalšia sobota v poradí (15.9.) bude patriť Dňu obce Kociha, ktorý začne bábkovým divadlom a bude pokračovať ukážkami hasičov a kultúrnym programom, ktorým bude sprevádzať Roman Slanina.

 

 


Šport a turistika

September bude bohatý aj na športové podujatia. Na hráčov tenisu čakajú hneď dva turnaje. Prvý, určený pre deti a mládež, sa odohrá v sobotu 1. septembra v Tisovci a v poradí 8. ročník tenisového turnaja Mercedes-Benz KORO cup sa chystá v sobotu 8. septembra v tenisovom areáli v Rimavskej Sobote.

 Na sviatočný prvý septembrový deň je okrem už spomínaného naplánovaná aj cyklisticko-poznávacia akcia Krížom krážom mikroregiónom Teplý Vrch. Vášnivých cyklistov však v septembri čaká aj náročnejší pretek s dĺžkou 87,6 km. Svoje sily si zmerajú v nedeľu 16. septembra na 5. ročníku cyklistických pretekov Teatro Okolo Malohontu so štartom aj cieľom v Rimavskej Sobote.

 


Sériu podujatí plánovaných na 1. septembra uzatvára 11. ročník Memoriálu Juraja Marianiho, v rámci ktorého je plánovaný aj výstup na hrad Muráň a posedenie pri guľáši v oddychovej zóne.

Turisti sa ďalej môžu tešiť aj na 37. ročník prechodu Clemetisovou cestou. V sobotu 22. septembra sa na trasu Zbojská - Kučelach - sedlo Burda - Tisovec chystajú členovia KST Hnúšťa aj TO KOS Rimavská dolina.

 

Pre fanúšikov lodných modelov a veteránov

Cez víkend 8. a 9. septembra budú vody jazera v rekreačnej oblasti Kurinec - Zelená voda brázdiť modely rýchlostných lodí. Uskutočnia sa tu Majstrovstvá Slovenska lodných modelárov. Súťažiť sa bude aj v kategórii makiet skutočných lodí.

 

 


Od nasledovného piatku 14. až do nedele 16. septembra potrvá 1. ročník Zrazu veteránov na Teplom Vrchu v rekreačnom areáli Drieňok. Počas soboty (15.9.) bude jednou zo zastávok ich spoločnej jazdy aj námestie v Rimavskej Sobote. Ak majú aj pre vás nablýskané automobily z minulosti svoje čaro, určite si túto možnosť nenechajte ujsť.

 

Iné

Vo štvrtok 27. septembra čaká na návštevníkov Turistického informačného centra v Revúcej veľa prekvapení. Pri príležitosti 10. narodenín infocentra sa môžete tešiť aj na voľný vstup do Múzea Prvého slovenského gymnázia a tombolu.

September je mesiacom Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré oslávi aj Gemersko-malohontské múzeum, ako piate najstaršie múzeum na Slovensku, bohatou programovou ponukou. Na návštevníkov čakajú výstavy Minerály pod lupou, Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť, Baníctvo a železiarstvo v Gemeri-Malohonte a ďalšie.

 

 

 

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

 

Kristína Furmanová

administratívna pracovníčka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT


publikované: 30. augusta 2018
prečítané: 864 krát

Krátke novinky

7. mája 2020 o 15:31

NOVÉ: Aktualizovali sme Harmonogram výziev na rok 2020 - nájdete ho TU.

10. januára 2020 o 11:13

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JANUÁR - FEBRUÁR 2020 - nájdete ho TU.

9. januára 2020 o 16:20

NOVÉ: Podujatia v Malohonte 2020 alebo výber podujatí v regióne Malohont a jeho okolí na rok 2020 nájdete TU.


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008