Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je streda, 19. júna 2019, meniny má Alfréd
www.malohont.sk

AUGUST: Festivalová Kokava nad Rimavicou

Folklórny aj rómsky festival, ďalšie jazzové lahôdky, tvorivé dielne, dni obcí, cyklistika či premietanie filmov pod holým nebom - o tom i mnohom inom bude nadchádzajúci mesiac v regióne Malohont a jeho okolí.

 

>>> Pre zväčšenie plagátov kliknite na príslušný obrázok. <<<


Festivaly a koncerty

Úvod mesiaca sa bude už tradične niesť v znamení folklóru. Počas dní 3. až 5. augusta ovládne Kokavu nad Rimavicou stretnutie mladých folkloristov - XXVIII. ročník folklórneho festivalu Koliesko. Podujatie však odštartuje už vo štvrtok (2.8.) Kokavskými etnodielňami nielen pre študentov, ktoré budú prebiehať až do piatku v rekreačnom stredisku Močiar.

Po nich už bude nasledovať bohatý hlavný program pri fontáne, v sále kultúrneho domu, na námestí, jeho strechách a balkónoch. Okrem folklórnych zoskupení z regiónu a blízkeho okolia sa v piatok predstavia aj účinkujúci zo Sebechlieb, Zvolena či Košíc.

 


V sobotu doobeda si budete môcť osvojiť folklórne kroky v tanečnej škole pri fontáne. Popoludní sa program presunie z malej scény na amfiteáter, kde vystúpia okrem miestnych hostia z Krupiny, Bardejova, Bratislavy, Uherského Hradišťa i ďalekého Bulharska. Hlavný program na amfiteátri vystrieda zábava s Ľudovou hudbou Folklórneho súboru Kokavan. V nedeľu podujatie zavŕšia programy v rímskokatolíckom aj evanjelickom kostole.

K sprievodným programom podujatia patrí okrem iného aj výstava s názvom Ornamenty v koži, obľúbená remeselnícka ulička, jarmok ľudových remesiel i kulinárske dvory s dobrou zábavou a hudbou. Okrem tradičných dvorov, akými sú Kokavský, Sklársky, Medový či Cigánsky na Koliesku nájdete aj dvor u Jurka a Ďurka, v ktorom si budete môcť vyskúšať zabudnutú detskú hru zvanú Piga.

 


V prípade, že si bulharský temperament v podaní Folk Ensamble DYADO DRAGOI nestihnete vychutnať na Koliesku alebo sa vám bude máliť, nezúfajte. Zahraniční hostia sa predstavia aj v nedeľu 5. augusta v Dome kultúry v Hnúšti.

 V Kokave nad Rimavicou to bude žiť aj v druhej polovici mesiaca. V sobotu 18. augusta tu odštartuje 18. ročník medzinárodného festivalu rómskej hudby a spevu s názvom Balvalfest. Na obecnom amfiteátri sa tentokrát predstavia okrem slovenských mien ako Igor Kmeťo či Sendreiovci aj účinkujúci z Českej republiky, Maďarska a Nemecka. Po hlavnom programe bude nasledovať Bašavel s hudobnou skupinou Quatro Band.

 


V auguste nebudú chýbať ani ďalšie koncerty z jazzovej série tohto leta. Ďalšími hudobnými lahôdkami Sobotského jazztivalu budú Eniesa a Nany Hudák (sobota 4.8.), Cimbal Brothers (piatok 17.8.) a Saxophone Syncopators (piatok 24.8.).

 

 


 

Na jazzovú nôtu je naladená aj neďaleká Revúca. V rámci Letných hudobno-výtvarných štvrtkov sa predstaví Jazz Trio 9. augusta v Parku pred Mestským domom kultúry a Jana Orlická 23. augusta v Parku národovcov v Múzeu Prvého slovenského gymnázia. Príjemnú atmosféru vystúpení doplní výtvarný plenér - maľovanie vo voľnej prírode.

 


 

Z úplne iného súdka bude koncert úspešného slovenského rapera Kaliho s DJ-om Petrom Pannom, ktorý sa uskutoční v piatok 24. augusta na amfiteátri v Hnúšti.

 


Nielen pre deti

Pod názvom Rozprávkové prázdniny sa ukrýva bohatý program pripravený pre prázdninujúce deti a ich rodičov v meste Rimavská Sobota a jeho okolí. Najbližšie sa môžete tešiť na klauna Adyna, ktorý by sa chcel stať hudobníkom. Za vašej pomoci mu to pôjde určite ľahšie, tak neváhajte a zavítajte v piatok 3. augusta na kúpalisko Kurinec. Na nedeľu 12. augusta je už naplánovaná interaktívna bábková hra s ľudovými pesničkami v maďarskom jazyku na nádvorí Čierneho orla. V dňoch od 21. do 24. augusta (utorok - piatok) budú v Mestskej galérií prebiehať Letné poznávacie tvorivé dielne s lektorkou Petrou Filipiakovou. Malí umelci sa počas nich oboznámia s remeselnou výrobou, recyklovaním a dizajnom.

 

 


Malí i veľkí nadšenci výtvarného, divadelného, literárneho, fotografického, tanečného i hudobného umenia však budú ešte pred tým tvoriť v Kokave-Línii. Počas týždňa od 5. do 12. augusta sa tu uskutoční už 33. ročník letného tábora umenia zvaného Letavy. Súčasťou programu budú rôzne koncerty a vystúpenia, vrátane samotnej prezentácie tvorivých dielní. Výstupy tvorby zúčastnených umelcov si budete môcť neskôr pozrieť aj v Galérii Ganevia v Dome kultúry v Rimavskej Sobote.

 Nasledovný týždeň (12 .- 18.8.) už bude patriť hudobnej dielni detských ľudových hudieb MUZIČKY a Malí tanečníci 2018, ktorá sa koná na Teplom Vrchu.

Veselý bude aj záver mesiaca a zároveň prázdnin. V Lesíku pri Rimavských Zalužanoch sa v stredu 29. augusta o zábavu postará Šaška Baška s programom pre detičky, ktoré sa môžu tešiť aj na skákací hrad, maľovanie na tvár, jazdenie na koňoch, zlaňovanie a iné atrakcie.


Oslavy v našich obciach

Jedna z prvých obecných osláv v mesiaci bude patriť Hrnčiarskym Zalužanom. V piatok 10. augusta si tu na ďalšom ročníku obľúbených Hrnčiarskych slávností prídu na svoje milovníci jazdy na koni aj automobilových veteránov. V hlavnej časti kultúrneho programu vystúpia folklórne súbory Podpoľanec z Detvy a domáca Hrnčiarka. Po nich príde na rad koncert úspešnej slovenskej hudobnej skupiny Peter Bič Project a disco-zábava do rána bieleho.

 


V ten istý deň odštartujú aj trojdňové slávnosti (10. - 12.8.) v obci Babinec, kde sa pod miestnou dominantou - zvonicou Túrničkou stretnú občania a návštevníci už po 12.-ráz. V piatok bude okrem hudby a divadla na programe aj zapálenie vatry pri príležitosti 74. výročia SNP a ľudová veselica. Sobota bude pokračovať v znamení športu a detských hier, divadla a ďalších vystúpení, medzi ktorými sa predstaví napríklad Folklórny súbor Lykovec z Revúcej či Dónsky kozácky chór Volnij Don z Rostova na Done.

 


V závere mesiaca sa bude deň obce oslavovať aj vo Veľkých Teriakovciach (25.8.). Slávnostiam spojeným so 74. výročím SNP bude patriť utorok 28. augusta v Rimavskom Brezove a streda 29. augusta v Klenovci.


Šport

Prvý augustový víkend už určite majú v kalendári poznačený všetci zanietení cyklisti. V sobotu 4. augusta ich čakajú Majstrovstvá Slovenskej republiky MASTERS v cestnej cyklistike so štartom aj cieľom na Teplom Vrchu. V nedeľu (5.8.) bude nasledovať Časovka do vrchu, ktorej súčasťou budú aj verejné preteky. Súťažná trasa s dĺžkou 9,89 km a prevýšením 300 m povedie z Budikovian cez Slizké do Lipovca.

V druhej polke prázdnin si svoje sily zmerajú aj dobrovoľní hasiči. O spomienkový pohár za zosnulých členov budú bojovať v sobotu 11. augusta v Rimavskej Bani a o pohár predsedu DHZ o týždeň neskôr (18.8.) v Rimavskom Brezove.

 


Tá istá sobota sa v Kružne bude niesť v znamení futbalu. Chystá sa tu 2. ročník futbalového turnaja Premiér Cup na umelej tráve. V téme ostane aj deň voľna uprostred posledného augustového týždňa (streda 29.8.), ktorý bude okrem už spomínaného patriť aj 5. ročníku futbalového turnaja tímov z rôznych obcí v Rimavskej Bani.

Posledná augustová sobota (25.8.) bude tak isto ako tá prvá patriť aj športu na dvoch kolesách, v tomto prípade však pôjde o motocykle. Ich priaznivci sa vydajú jednou stopou do Lesíka pri Rimavských Zalužanoch už v piatok podvečer. Po spoločnom sobotňajšom výjazde budú nasledovať koncerty kapiel Vlk vo Vlaku, Nirvana revival a ďalších. Nebudú chýbať rôzne súťaže, tombola ani zapálenie symbolickej vatry.

 Iné

Novinkou bude nultý ročník výstavy psov s rodokmeňom aj bez neho s názvom Hnúšťanský oriešok 2018. O tituloch najkrajších domácich miláčikov sa rozhodne v piatok 24. augusta v Záhrade 1. mája.

 


 

Program v závere mesiaca (27. - 30.8.) bude doplnený aj o premietanie pod holým nebom, vďaka filmovému autobusu Bažant Kinematograf, ktorý zavíta do Rimavskej Soboty už po 16.-krát.

 


Na posledný augustový deň (piatok 31.8.) je naplánované aj vystúpenie stand up comedy show Silné reči, ktoré bolo na tento termín preložené z 19. apríla.


V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!


Kristína Furmanová

administratívna pracovníčka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT


publikované: 30. júla 2018
prečítané: 1129 krát

Krátke novinky

4. júna 2019 o 21:47

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JÚN 2019 - nájdete ho TU.

2. mája 2019 o 20:19

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na MÁJ 2019 - nájdete ho TU.

28. marca 2019 o 23:02

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na APRÍL 2019 - nájdete ho TU.


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008